AKTNR 3317-19156
Medverkande i konferensen 2021:
-
Amanda Ferrada, koordinator och projektledare, Grafikens Hus
-
Anders Burman, professor i idéhistoria Södertörns högskola
-
Ann Mari Engel (V) ledamot kulturnämnden Region Stockholm
-
Ann Larsson, chef stödgivning kulturförvaltningen Region Stockholm
-
Anna Bohman Enmalm, strategisk samordnare, Kulturförvaltningen Region Stockholm
-
Anna Jähnke (M), ordförande regionala utvecklingsnämnden Region Skåne
-
Anna Östlund, samordnare Dansa utan krav, Kulturskolan Stockholm
-
Anne-Marie Söhrman Fermelin, senior konsulent för långfilm och tv-drama
-
Anton Västberg, regional utvecklingsdirektör Region Stockholm
-
Aseffa Hailu, idrottskonsulent RF-SISU Stockholm
-
Camilla Ljungdahl, biträdande bibliotekschef Täby
-
Catharina Fogelström, avdelningschef kulturförvaltningen Region Stockholm
-
Cecilia Elving (L), ordförande kulturnämnden Region Stockholm
-
Cinnika Beiming, distriktsidrottschef RF-SISU Stockholm
-
Claes Thunblad, styrelseordförande RF-SISU Stockholm
-
Claire Parsons, konstnärlig ledare och verksamhetsansvarig Claire Parsons Co.
-
Conny Brännberg (Kd), ordförande kulturnämnden Västra Götalandsregionen
-
Daniel Chilla, filmkommissionär
-
Daniel Forsman, stadsbibliotekarie Stockholms stadsbibliotek
-
David Winerdal (Kd), kommunalråd Södertälje kommun
-
Eduardo Gran Villanueva-Contreras, rektor Hvilans folkhögskola
-
Eric Sjöström, konsult och utredare inom kultursektorn
-
Erik Peurell, expert folkbildning, bibliotek och kulturskola, Sveriges Kommuner och Regioner
-
Eva Bergquist, kulturdirektör Region Stockholm
-
Fredrik Erfelt, senioranalytiker Stockholms Handelskammare
-
Giovanna Jörgensen, bibliotekschef Nynäshamn
-
Gunilla Kindstrand, författare och skribent
-
Gustav Hemming (C), tillväxt, samhällsplanerings- och skärgårdsregionråd Region Stockholm
-
Hanna Negash, arkitekt SAR/MSA, samhällsplanerare Region Skåne
-
Ines Merai, verksamhetsutvecklare och studiekonsulent Ibn Rushd Studieförbund
-
Jacob Hvid, vd Abundo
-
Jenny Lindmark Svedgård, biblioteksutvecklare Region Västerbotten
-
Jessica Aftén Moback, regionansvarig Visita Stockholm
-
Johan Malmgren, kultur- och fritidschef Sundbybergs kommun
-
Johanna Koljonen, medieanalytiker, författare och upplevelsedesigner
-
Jonas Naddebo (C), kulturborgarråd Stockholm stad
-
Joppe Pihlgren, vd Svensk live
-
Karoline Bottheim, partner & senior konsult Länka consulting
-
Kajsa Ravin, generaldirektör Kulturrådet
-
Karin Inde, ordförande KLYS
-
Kristina Colliander, vd Film Stockholm AB
-
Lars Trägårdh, professor i historia Ersta Sköndal Bräcke högskola
-
Linda Novén, studieombudsman ABF Västra Götaland
-
Lena Strömberg Lagerlöf, handläggare kulturförvaltningen Region Stockholm
-
Linda Zachrison, regeringens särskilda utredare
-
Malin Andersson, idrottsstrateg Lidingö stad
-
Malin Lagergren, förvaltningschef Kultur och bildning Region Dalarna
-
Mariam Osman Sherifay, rektor Kista Folkhögskola
-
Marie Näslund, friluftsliv och integrering för nyanlända, öppna förskolan, Stockholms stad
-
Marina Högland, idrottsdirektör Stockholm stad och vice ordförande Föreningen Storstockholms kultur- och fritidschefer (FSKF)
-
Marlen Eskander, grundare och verksamhetschef LFI- Läsfrämjarinstitutet
-
Martin Edfelt, stadsarkitekt Täby kommun
-
Martina Engdegård, vd och grundare Be Sporty
-
Mikael Ström Jupiter, kommunikatör Film Stockholm AB
-
Niklas Roos af Hjelmsäter, kultur- och fritidschef Täby kommun
-
Ninve Düzgün-Khelil, regionchef NBV Öst
-
Per Ahlin, kulturchef Norrtälje kommun
-
Pernilla Järverot, kultur- och fritidsdirektör Järfälla kommun, Föreningen Storstockholms kultur- och fritidschefer (FSKF)
-
Pelle Amberntsson, utredare myndigheten för kulturanalys
-
Peter Axelsson, chef Regionbibliotek Stockholm
-
Peter Bragner, grundskolechef område 3, Utbildningsförvaltningen, Grundskolestaben, Stockholms stad
-
Peter Kollarik, produktionschef Kulturhuset Stadsteatern
-
Rebecka Sundberg, friluftsliv och integrering för nyanlända, parklek/fritiden, Stockholms stad
-
Sara Arrhenius, rektor Kungliga Konsthögskolan
-
Sofia Nordwall, verksamhetsansvarig Skogshjältarna, Friluftsfrämjandet
-
Staffan Rydén, tidigare kulturchef Västra Götalandsregionen
-
Stina Oscarson, dramatiker och kulturskribent
-
Suzanne Pluntke, bebyggelseantikvarie och samordnare inom Gestaltad livsmiljö på Boverket
-
Ulrika Knutson, kulturjournalist, författare
-
Ulrika Lindblad, strateg Kompetenscentrum för kultur och hälsa
-
Veronica Hejdelind, vd, HallemarHejdelind, tidigare verksamhetschef Arwidssonstiftelsen
-
Ylva Bökman, friluftslivsstrateg Länsstyrelsen Stockholm
-
Åsa Jensen, arkivarie, strateg för registratur och arkiv inom Region Stockholms fastighetsförvaltningsbolag Locum AB
Läs om hela programmet här
Senast uppdaterad 2021-11-12